W środę 18.09.2019 roku klasa II wraz z wychowawczynią Mirą Kostrzębską uczestniczyła w warsztatach czytelniczych – magiczny teatrzyk kamishibai – teatr obrazkowy czyli teatr ilustracji. Jest to technika czytania/ opowiadania wywodząca się z Japonii.

Kamishibai można porównać do dużej książki obrazkowej, która wymaga dodatkowej obsługi poza samym czytaniem. Aktywnie angażuje zmysł wzroku i słuchu, rozwija wyobraźnię i kreatywne myślenie niezbędne w osiąganiu rozwoju wzwyż. Tekst i ilustracja są tu równie ważne i wzajemnie wspierają się, aby wzmocnić w ten sposób siłę przekazu, a tym samym zmotywować do koncentracji widza. Czytający może być recytatorem, opowiadaczem, a nawet aktorem. Warsztat rozpoczął się od prezentacji bajki „Kamyki Astona”, gdzie aktor nie był osobą pierwszoplanową. Uczniowie poznali historię Astona, która była najważniejsza i to ona tworzyła więź z publicznością. Następnie odtwarzając z pamięci treść bajki, uczniowie przypominali sobie barwy różnych emocji i odpowiadali na zadane pytania w formie zdań lub rysowali odpowiednie ilustracje. W kolejnej części zajęć nastąpiła dla małych artystów faza tworzenia własnej wersji bajki. Wszyscy łącznie z wychowawczynią rozwijali myślenie dywergencyjne połączone z wyborem odpowiedniej barwy, aby dobrze zaakcentować daną emocję. I tak w pocie czoła powstawała bajka pt. „Kolorowy potwór”. Gdy uczniowie zaprojektowali wszystkie karty książki, wspólnie z panią prowadzącą przeszli do „okienka teatrzyku” i umieścili swoje ilustracje w odpowiednich okienkach. Do pięknego czytania i opowiadania bajki wybrane zostały dwie osoby /Oliwia Targosz i Antonina Wilk/.

Wszyscy słuchali i oglądali z zaciekawieniem zaprezentowaną bajkę w wykonaniu dziewczynek. W trakcie przedstawienia, każdy uczeń podziwiał scenografię czyli swoje prace plastyczne, która wzbogaciły bajkę i wpłynęły na rozwój wyobraźni. Były niesamowitą oprawę teatralną.

Warsztaty w bibliotece wszystkim uczniom bardzo się podobały.

W październiku udamy się na kolejne spotkanie z książką.

Mirosława Kostrzębska