Szkoła Podstawowa nr 4 Jaworze wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska.

W tym roku przypada wyjątkowa – 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy oraz edukowanie o prawach dziecka. W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyło się wiele placówek edukacyjnych w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiła także nasza szkoła, która zorganizowała w ramach tego dnia rozmaite aktywności. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach, prelekcjach oraz pokazach filmowych poświęconych zaznajomieniu z prawami dziecka. Dowiedzieli się skąd narodziła się idea walki o przywileje dla dzieci oraz co te prawa gwarantują. Uczniowie klas młodszych przygotowali prace plastyczne na temat „Moje prawo do…”, które w piękny sposób zilustrowały artykuły zawarte w Konwencji o prawach dziecka. Starsze klasy zaś wykonały plakaty związane z obchodzonym świętem. Z przygotowanych prac powstała wystawa zdobiąca główny hol naszej szkoły. Tego dnia królował także kolor niebieski, nie tylko w postaci balonów dekorujących korytarze i sale lekcyjne, ale także jako element ubioru uczniów i nauczycieli. Uwieńczeniem obchodów było wspólne odśpiewanie przez dzieci z klas I-III oraz oddziału przedszkolnego „Piosenki o prawach dziecka” oraz przemarsz uczniów klas IV-VIII wzdłuż ulicy Starojaworskiej, pod hasłem #dlakażdegodziecka.
Kierujemy serdeczne podziękowania do wszystkich nauczycieli, którzy tak ochoczo włączyli się w pomoc i organizację tego wyjątkowego dnia!

Prawa dzieckaPokaż galerie