Światowy Dzień Zdrowia, obchodzony co roku 7 kwietnia w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia, daje nam możliwość działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym, ważnych dla ludzi na całym świecie.

Każdego roku motyw przewodni  poświęcony jest innej  tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów zdrowia publicznego na świecie. W 2021 roku hasło Światowego Dnia Zdrowia „Budowanie  sprawiedliwszego i  zdrowszego  świata dla wszystkich”.

Motyw przewodni związany jest z obecną sytuacją epidemiologiczną i działaniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-Co V-2. Obecna sytuacja epidemiologiczna, podkreśla istotne znaczenie służby zdrowia, dostępu  do leczenia,
a przede wszystkim podkreślenie roli personelu medycznego w czasie pandemii.

W tym roku uwaga zwrócona jest na konsekwencje ekonomiczne oraz społeczne będące efektem panującej pandemii.                           

Sytuacja epidemiczna oraz związane z tym zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk. W tym okresie powinniśmy dbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i niezwykle ważne zdrowie psychiczne.

 

 

10 rad dla wszystkich jak chronić zdrowie psychiczne podczas epidemii

  1. Nie pozwól, by nadmiar informacji pogorszył Twój nastrój
  2. Dbaj o podtrzymywanie kontaktów społecznych w bezpieczny sposób
  3. Codziennie przez co najmniej 30 min uprawiaj bezpieczną dla Ciebie i innych aktywność fizyczną
  4. Dbaj o swoje zdrowie fizyczne - odżywiaj się prawidłowo, zadbaj o odpowiednio długi sen
  5. Jeśli przebywasz w domu, zaplanuj jak spędzić czas izolacji
  6. Postaraj się utrzymywać stały plan dnia
  7. Dbaj o bezpieczeństwo w sytuacji kiedy musisz wyjść z domu
  8. Unikaj radzenia sobie ze stresem za pomocą alkoholu i innych używek
  9. Zastanów się, czy komuś z Twoich bliskich lub sąsiadów nie jest potrzebna pomoc
  10. Chorzy i te osoby, które czekają na wyniki badań, czy odbywają kwarantannę wymagają szczególnej troski i opieki