Ostatnio czas przynosi dużo nieoczekiwanych zmian. Mogą one budzić lęk, złość, czy zagubienie. Wszystkie te odczucia są jak najbardziej zrozumiałe i można sobie z nimi radzić na wiele sposobów. Zawsze warto dzielić się tym, co przeżywamy z zaufanymi osobami, które wysłuchają nas i wesprą. Czasami jednak potrzebujemy także "oderwać głowę" od trudnych tematów, czy wykorzystać inne metody, by dać upust emocjom. Poniżej kilka propozycji, które możemy podsunąć naszym dzieciom by spożytkowały czas izolacji społecznej właściwie.


 źródło grafikiSport

"Pewnie znasz to powiedzenie: "jeśli masz ciało, jesteś sportowcem". Brzmi lekko naiwnie, ale najlepsze jest jednak to, że jest prawdziwe. Czas izolacji możesz wykorzystać na inwestowanie w swoją formę. Być może są jakieś triki piłkarskie, które chcesz doszlifować? Rozciągnąć się tak, by zrobić szpagat? Teraz masz możliwość tego dokonać. Poświęcenie chociażby 20 minut dziennie na aktywność fizyczną może sprawić, że po kilkunastu dniach będziesz bliżej swojego wymarzonego celu, a to zawsze jest przyjemne uczucie. Jeśli nie lubisz ćwiczyć w pojedynkę, spieszymy z wiadomością, że aplikacja Down Dog do jogi jest teraz darmowa dla wszystkich uczniów do lipca (https://www.downdogapp.com/). Jeśli wolisz coś bardziej energetycznego lub z obciążeniami, to pewnie sprawdzi się dla Ciebie Tone It App, której wersja premium jest także teraz darmowa dla nowych użytkowników (https://www.toneitup.com/lifestyle/welcome-to-studio-tone-it-up-your-new-app/). Dużym plusem tej aplikacji jest to, że można ćwiczyć z trenerkami na żywo i popisać chwilę z innymi uczestnikami treningu. Po co to robić? Aktywność fizyczna to samo zdrowie! Podczas jej wykonywania w naszym organizmie wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia jakże potrzebne w tym trudnym czasie. Poza tym ruch poprawia naszą koncentrację i wpływa pozytywnie na obniżenie napięcia. Zachęcamy do wypróbowania!

 
Kreatywność

Nuda to przestrzeń, w której rodzą się najciekawsze pomysły! Może zawsze lubiłeś pisać, ale jakoś nigdy nie napisałeś więcej niż 2 strony powieści? Może kochasz śpiewać, ale ostatnio robiłaś to pod prysznicem? Teraz jest czas na to, by tworzyć, tworzyć, tworzyć i… dzielić się swoją twórczością z innymi. Poprzez sztukę możesz także rozładować napięcie. Tworząc, nie musisz się kontrolować. Śmiało: napisz, wytańcz, namaluj wszystko, co Ci leży na sercu! Popracuj nad techniką poprzez wykonywanie ćwiczeń z tutoriali na YouTube. Mówisz, że nie masz talentów artystycznych… Hmmm, może warto spróbować kolażu? Wycinasz cudze zdjęcia obrazy, słowa i sklejasz je w jedno. Wystarczą łatwo dostępne: klej, gazety, kartka i nożyczki.


Planszówki

Czas spędzany w domu możemy też wykorzystać na integrację z naszymi domownikami - rodziną czy współlokatorami. Kiedy nie mamy na to pomysłu z pomocą przychodzą nam gry planszowe, których jest teraz ogromny wybór i każdy może znaleźć coś dla siebie. Dla tych najbardziej wymagających pomysłem może być skorzystanie z punktu wyżej -  kreatywności i stworzenie własnej gry samodzielnie bądź wspólnie z domownikami.

 
Czytanie

Czytanie obniża poziom stresu, rozwija zdolności językowe i zainteresowania, pozwala spojrzeć na świat oczami innych osób. Jeśli trudno Ci skupić się dłużej na książce, możesz spróbować audiobooków. W trakcie słuchania ich możesz ćwiczyć, spacerować, sprzątać… Nie wiemy, czy już wiesz, że Empik Premium, w którym znajduje się ponad 11 tysięcy ebooków i audiobooków jest teraz dostępny za darmo. Link tutaj: https://www.empik.com/czas-w-domu.

 
Sprzątanie

Zanim odrzucisz ten pomysł całkowicie, zastanów się: może warto oczyścić pożerające pamięć telefonu zdjęcia, posegregować te wywołane, wyrzucić rzeczy, które zabierają za dużo przestrzeni, a i tak ich nie używasz? Nie musisz od razu przeprowadzać wielkich porządków. Wyrzucając, segregując, ścierając lub ustawiając przez 15 minut dziennie, po zakończonej izolacji, możesz nie rozpoznać swojego odmienionego pokoju :)

 
Wydarzenia kulturalne online

Wielu artystów i instytucji kultury zachęca nas do pozostania w domach poprzez koncerty, przedstawienia, pokazy filmowe online. Czy Twój ulubiony artysta robi coś takiego? To dobra okazja, by podejrzeć piosenkarzy w domach i pobyć z nimi w kameralnej atmosferze (można napisać im wiadomość).

Program Legalna Kultura od lat dba o to, by przybliżać nam sztukę online. Stworzona jest cała lista polskich źródeł tutaj: https://www.legalnakultura.pl/pl/legalne-zrodla

 

źródło: https://116111.pl/problemy/co-robic-w-domu-podczas-kwarantanny-tipy-od-zespolu-116-111,aid,164