Nauka w domu to nie tylko zaplanowanie lekcji. To także zorganizowanie przestrzeni do zdalnego nauczania i zadbanie o to, żeby nic nas nie rozpraszało. Wiele rodziców zadaje sobie pytanie jak efektywnie uczyć się w domu? Nie wszystkie dzieci bowiem chętnie zabierają się do nauki. Wiele odkłada szkolne obowiązki na później i bez entuzjazmu siada do książek. Rodzice często zastanawiają się, w jaki sposób zachęcić dziecko do nauki.

Każde dziecko jest inne i inne metody będą najlepiej się sprawdzać przy wspieraniu jego motywacji do nauki, ale jest kilka uniwersalnych sposobów.

• PLANUJ! Wstawaj codziennie o tej samej porze. Rytm dnia pomaga się dobrze zorganizować. Wypracuj schemat działania – pobudka, śniadanie, wykonywanie zadań, odpoczynek itd.

• ZAPISUJ ! Skorzystaj z planera dnia lub tygodnia. Wypisz przedmioty, których będziesz się uczyć danego dnia oraz czas, jaki na to przeznaczasz.

• PRZYGOTUJ SIĘ! Zadbaj o porządek na biurku, usuń przedmioty, które Cię rozpraszają i przewietrz pokój. Wyłącz telefon i telewizor.

• RÓB PRZERWY! Gdy poczujesz się zmęczony, zrób krótka przerwę wstań, pogimnastykuj się, zaczerpnij świeżego powietrza. Unikaj korzystania z telefonu w trakcie przerwy – to wciąga i trudno będzie Ci wrócić do nauki.

• ZDROWO SIĘ ODŻYWIAJ! Pij dużo wody, jedz regularnie i często. Pamiętaj o zdrowych przekąskach (warzywa, owoce). Unikaj słodyczy czy słodkich napojów.

• NIE PANIKUJ! Sytuacja jest wyjątkowa, trudna i niecodzienna, ale postaraj się zachować spokój. Jesteś w domu właśnie po to, abyś mógł czuć się bezpiecznie. Wbrew pozorom bardzo wiele zależy od Ciebie:
– nie oglądaj programów informacyjnych zbyt często,
– postaraj się selekcjonować informacje,
– zostań w domu i ogranicz kontakty z innymi osobami,
– swoją troskę i zainteresowanie możesz okazać dzwoniąc lub pisząc do kolegów i dziadków,
– dbaj o siebie, często myj ręce, wietrz swój pokój, zrób coś, co Cię relaksuje np. namaluj ciekawy obrazek, ułóż puzzle, zagraj w grę planszowa itp.

• PAMIĘTAJ! Nie jesteś sam!
W związku z zaistniałą sytuacją w jakiej wszyscy się znaleźliśmy, chciałabym przypomnieć się i zaoferować swoją pomoc. Zdaję sobie sprawę, że obecny czas jest trudny dla nas wszystkich. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości lub przeżywanego niepokoju, proszę o kontakt przez dziennik elektroniczny lub pod nr telefonu 787 900 366. Na wszelkie wiadomości będę odpowiadać na bieżąco, pod telefonem będę dostępna w godzinach 10:00 - 11:00 oraz 16:00 - 18:00. Jestem do dyspozycji i chętnie służę pomocą.

Weronika Mazurek - pedagog

źródło: https://pedagogipsychologsp9.wordpress.com/przydatne-informacje/